top of page

Okouzlující klikaté uličky královského města nabízejí nevšední zážitky na každém rohu.

Přestože se nejedná o místo s rozlohou odpovídající Paříži, žije zde mnoho lidí, významných, nedoceněných i naprosto postradatelných, kteří Nevers udržují v chodu.

Ať už se jedná o rozlehlé vinice, které sahají dál než lidské oko, malé kamenné krámky s barevnými vývěsními štíty, nechvalně proslulý nevěstinec, nebo samotný zámeček, v němž sídlí královská rodina, Nevers je jednoduše okouzlující místo k životu.

NEVERS

Přibližně 250 kilometrů od Paříže, v západním Burgunsku, leží malé královské městečko nesoucí jméno Nevers. Na soutoku řek Loiry a Nièvre se ve 14. století osídlil kousek půdy, obdělal se a vzešly z něj populární vína milovaná královskou rodinou. Ta se tu na konci 16. století rozhodla na nějaký čas usídlit a vybudovala zde velkolepý palác, kterému může konkurovat snad jen sídlo správce. Dominantou na první pohled při příjezdu do města je bez větších pochyb klášter Saint Gildard (Milosrdných sester), který se tyčí vysoko nad zbytkem Nevers. Je známý především tím, že se stal útočištěm svaté Bernadette, uprchlici z Lurd, kterou inkvizice pronásledovala za kacířství. Bernadette tvrdila, že se jí zjevila Panna Marie a dovedla ji do Nevers, kde objevila léčivý pramen hojně využívaný panovníky ale i šlechtickými rody, kteří sem za jeho léčivou mocí jezdí. Prý dokáže vyléčit takřka všechny nemoci těla i duše.

Nevers disponuje rozsáhlými vinicemi, které toto městečko proslavily. Ty se nacházejí v okolí města a rozprostírají se, kam až oko dohlédne. Městu vynáší i obchod s látkami a mimo jiné i nevěstinec, tradičně navštěvovaný místními muži, kteří za měšec cinkajících sous zůstávají skryti pod rouškou anonymity. Poslední dobou vzrůstá kriminální činnost ďábelských živlů z chudinské čtvrti, není to však nic, co by neuhlídali vojáci. S příjezdem královské rodiny se zde vždy objeví i její mušketýři a kardinálova Rudá garda. Obě skupiny strážných mají ve městě vlastní kasárny, kde zůstávají ubytováni po dobu pobytu panovníků v Nevers. Tehdy město neobvykle ožívá jako nikdy předtím.

CENTRUM

  • KLÁŠTER SAINT GILDARD (MILOSRDNÝCH SESTER)

Jednoznačnou dominantou tyčící se nad městečkem jako bdělá stráž je klášter Saint Gildard neboli klášter Milosrdných sester. Původně se jednalo o kostelík, který byl časem zničen válkou a vyplněn stejně jako nedaleké opatství, jehož pozůstatky dokazují ruiny. Základní kámen byl položen na počátku 14. století, kdy se Nevers začalo formovat do své současné podoby. Klášter se proslavil přibližně o sto třicet let později, kdy v něm nalezla azyl řeholnice Bernadette, stíhaná za svá kacířská prohlášení. Nakonec po 33 dnech se sama odevzdala do rukou inkvizice a na náměstí byla popravena. Její ostatky leží hluboko v kryptě pod klášterní půdou a dvacet let na to byla prohlášena za svatou, protože se ukázalo, že její tvrzení bylo správné - voda v tamním jezeře opravdu léčila neduhy.

  • TRŽNICE

V centru, napůl cesty mezi klášterem a přístavem, se nachází jedno z nejrušnějších míst v celém Nevers. Tržnice, kde to už od časného rána hučí jako v úle, kupci se překřikují přes sebe se snahou upozornit na své výrobky a za výhodnou cenu je prodat načančaným paničkám z vyšší společnosti. K nalezení je zde vše od ovoce a zeleniny přes pekařův nejčerstvější chléb až po zbrusu nové cetky. Stačí jen přistoupit blíž a podívat se, s prázdnýma rukama se odsud neodchází, maximálně prázdným měšcem.

  • HOSTINEC U TŘÍ SELÁTEK

Nejlepší víno, chlazené pivo a dobrá domácí jídla se podávají v hostinci U tří selátek, to každý dobře ví. Udržovaný dům stojí proti nevěstinci a chrání ho před slídivýma očima zvenčí. V hostinci je možné si za slušný peníz pořídit i nocleh společně s koupelí a za pár mincí navíc i rozverné, ve tvářích se červenající děvče, které vyslyší každé přání. Obsluha je zde rázná a bez servítek si poradí i s tím největším opilcem, na kterého v případě komplikací neváhá zavolat stráž. Jedná se o rodinný podnik, který se předává z generace na generaci - jak mezi muži, tak mezi ženami, které tu vládnou přísnou rukou.

  • NEVĚSTINEC DŮM POUPAT

Šuškanda praví, že se jedná o nejpopulárnější dům mezi muži ale i ženami, které sem pod těžkými rouchy unikají před manžely. Mladí či staří, bohatí i chudí, svobodní nebo lapení v manželském chomoutu, ti všichni sem chodí pro splněný sen zaplacený za pár sous. Skrytý ve vnitrobloku jednoho z domů, na první pohled ničím nevybočující, pokud se zrak zrovna nepozastaví na spoře oděných děvčatech a ženách odpočívajících na balkónech. Snad až na mírně lascivní malby vyobrazené při vstupu do nechvalně proslaveného Domu poupat, kde každý z obyvatelů představuje jednu květinku, jedno poupě - rozkvetlé, čerstvě pučící ale i zlomené. Každé je něčím jedinečné.

OKOLÍ

  • JEZERO VŠECH SVATÝCH

Na doporučení lékařů sem jezdí šlechtičny, které se snaží otěhotnět a zatím se jim to nedaří. Podobně léčivé jezero navštěvují všichni, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou na těle i duchu. Kouzelná voda z jezera, o kterém svatá Bernadette prohlašovala, že je léčivé, skutečně pomáhá s různými neduhy a ozdravuje. Nalézt k němu cestu není nijak snadné, skrývá se hluboko v lesích mezi spletí vyšlapaných cestiček.

  • LVÍ SKÁLA

Přírodní útvar ne nepodobný lví hlavě, která se tyčí vysoko nad lesní říčkou a nedalekým jezerem. Je z něj nádherný výhled na vinice ale i na Nevers se všemi jeho věžičkami, klášterem i samotným královským zámečkem. Pohybovat se zde je nebezpečné, skála se drolí a nejednou zde nebojácný odvážlivec přišel o život, když balancoval při okraji a gravitace ho stáhla dolů. Pod skalou se nachází několik hromádek kamení a dřevěných křížků se jmény zesnulých vyrytými do Lví skály jako připomínka těch, kteří hazardovali se životem a prohráli.

  • VINICE

Kam až oko dohlédne, tam se rozkládají majestátně vyhlížející vinice, pýcha Nevers, pýcha královské rodiny. Víno ze zdejších vinic je oblíbené mezi šlechtici a tak není divu, že se nad nimi snaží získat moc takřka každý, kdo místní víno jednou ochutná. Staly se předmětem mnoha maleb a samotný zámeček oplývá několika krajinkami, kde jsou vinice znázorněny v celé své kráse. Jenom procházka mezi nimi zabere několik dnů, pokud je člověk chce projít skrz na skrz.

CHATEAU

Tím nejvelkolepějším objektem v celém Nevers je bezesporu Château d'Albret pojmenovaný po babičce mladého kralevice, Janě III. Navarrské, rodným jménem Jeanne d'Albret. Jednalo se o dar k uzavření manželství s Antoine de Navarre, později de Bourbon. Zámeček se stal jejím letním sídlem, kde trávila čas, pokud si chtěla odpočinout od dvora Navarry, často ho navštěvovala se svými dvorními dámami a potomky. Tvrdí se, že tu dokonce podnikala lov v přilehlých lesích, které se staly součástí královských pozemků. Zámeček za tu dobu změnil mnoho jmen včetně Château d'amoureux, Château de laurier-rose nebo Château viticole, vždy se ale vrátil k původnímu jménu.

Oplývá mnoha nádherně vyzdobenými pokoji, které mohou konkurovat krásám Palais du Louvre, královskému paláci v Paříži. Disponuje nádherným tanečním sálem, který pojme více než pět set lidí, knihovnou se vzácnými výtisky, divadelním sálem i jeho venkovní, letní verzí, převelikou okrasnou zahradou s několika fontánami, sochami a voliérou. K dispozici je i oficiální hlavní jídelna, přijímací salónek a spousta pokojů včetně několika dalších salónků určených k učivu i odpočinku. Jedno samostatné křídlo, které bylo dokončeno přibližně před patnácti lety, je plně vyhrazeno služebnictvu včetně ohromné kuchyně. Nesmí chybět stáje s plnokrevníky, zámecká kaple, která je k dispozici po celý den i noc, a mnoho dalších místností včetně královských komnat, několika pracoven a malého, jen minimálně využívaného trůnního sálu, který zůstává většinu pobytu panovníka nevyužit.

bottom of page